ПГМСС «Пейо Яворов» – гр. Гоце Делчев – домакин на регионален кръг на Национално състезание «Най-добър млад автомонтьор и водач на моторно превозно средство», 2024 г.
На 14 и 15 март 2024 г. в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство /ПГМСС/ „Пейо К. Яворов“ – гр. Гоце Делчев се проведе регионален кръг на Националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на моторно превозно средство (МПС)“. Състезанието се организира от Министерството на образованието и науката, негов съорганизатор е Интер Карс България ЕООД, а цялата физическа организация и реализация тази година направи ПГМСС – гр. Гоце Делчев. Участваха 10 отбора от областите Благоевград, София, Перник и Кюстендил.
Състезанието е официално открито на 14 март от 13:00 часа в двора на гимназията, като по стара българска традиция всички гости са посрещнати с хляб и сол.
След тържественото откриване е проведена техническата конференция. Надпреварата на учениците започна с теоретичен тест за автомонтьори, а на следващия ден се проведоха практическите задания за автомонтьори и индивидуалните практически задания по управление на МПС.
Националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“ е надпревара, в която учениците демонстрират теоретичната подготовка, практическите умения и компетентностите, придобити при обучението по професията за изпълнение на автомонтьорски операции, спазване на правилата за движението по пътищата и безопасно майсторско управление на автомобила. Демонстрират формираните в процеса на обучението професионално – личностни качества – комуникативност, трудова дисциплина и етика, работа в екип, адекватни реакции при управлението на МПС и др.
Въпреки оспорваната надпревара на Първо място бе отличен отборът на ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“- гр. Гоце Делчев.
На второ място се класира ПГТЕ ‚, Хенри Форд“ – гр. София, на трето място е ПГМЕТ ,,Юрий Гагарин“ – гр. Петрич, следват отборите на ПГТЕ ,,Христо Ботев“ – гр. Перник, ПГТ – гр. Разлог, БПГ ,,Ичко Бойчев“ – гр. Благоевград, ПГТ ,,Макгахан“- гр. София, ПГТ ,,Юрий Гагарин“ – гр. Радомир, ПГПСТ – гр. София и ПГТ – гр. Дупница.
За първи път на участниците се вземаше проба за алкохол и наркотици с дрегер. Работните постове бяха в сградата на гимназията, учебно-опитното стопанство и в училищния сервиз. Отборът на Иновативната ПГ по МСС ,,Пейо К. Яворов“ ще участва в надпреварата в националния кръг в гр. Русе през месец април.
Участниците и гостите бяха впечатлени от базата на гимназията и организацията на състезанието.
