Кръгла маса на тема: „Екологичните теми в обучението по география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, философия и гражданско образование“
На 27 март 2025 година, по инициатива на Регионално управление на образованието – Благоевград, в сътрудничество с Природо-математическия факултет и Философския факултет на Югозападен университет „Неофит Рилски”, Благоевград, за втора поредна година се реализира кръгла маса на тема: „Екологичните теми в обучението по география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, философия и гражданско образование“. Събитието се състоя в конферентната зала на Благоевградска професионална гимназия „Ичко Бойчев“.
Във форума взеха участие над 80 учители по география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, философия и гражданско образование от училища на територията на област Благоевград, както и преподаватели и студенти от катедра „География, екология и опазване на околната среда“ към Природо-математическия факултет и катедра „Философски и политически науки“, към философския факултет.
В рамките на кръглата маса се обсъдиха теми, свързани с развитието и значението на науката екология, на градската среда като източник на замърсяване на въздуха и водите, както и на опазването на биологичното равновесие. На форума се представиха иновационните технологии Вертикални градини и Аквапоника, като алтернативна възможност за осигуряване на места със зелени площи, с което да се провокират учениците към обмисляне на нови методи и подходи за опазване на природата.
Основен акцент на събитието се постави върху необходимостта от екологично образование и възпитание, които целенасочено да се развиват в съвременното българско училище. Пред аудиторията се представиха приоритетите на Европейската зелена сделка, а именно разширавянато на образователните дейности, насочени към активиране на учениците за опазване на околната среда, предизвикателствата в екологичното образование, застъпени при обучението по гражданско образование и философия, примери за прилагането му в училищата в Сърбия, реализирането на „тъмен“ туризъм в България, като устойчиви и виртуални перспективи в екологичното образование. Не на последно място се постави акцент върху прилагането на екологичните проекти в училище.
Добри практики в обучението на екологична тематика представиха учители по география и икономика, философия, биология и здравно образование, информационни технологии, химия и опазване на околната среда в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Абланица, СУ „Братя Каназиреви“, гр. Разлог; СУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Белица и СУ „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Кресна, споделяйки опит и иновации по интердисциплинарно урочно съдържание в новаторска STEM-среда.